Společnost Tesla překvapila veřejným vysíláním svého pravidelného interního „All Hands“ setkání, kde Elon Musk představil nejen aktuální úspěchy, ale také ambiciózní plány do budoucna.
Tesla se rozhodla vysílat interní prezentaci All Hands veřejně, což je v amerických korporacích spíše netypické. Obvykle jsou tyto akce zaměřené na zvednutí morálky zaměstnanců a bývají interního charakteru. Tento krok naznačuje snahu Elona Muska posílit nejen vnitřní soudržnost firmy, ale i veřejné vnímání značky v době zvýšené kritiky.
Setkání začalo motivačním videem zaměřeným na poslání firmy – urychlit přechod světa na udržitelnou energii. Následně vystoupil Elon Musk, jehož prezentace měla v prvních minutách poněkud nejistý a roztěkaný tón, což kontrastovalo s pozdější, jistější polovinou vystoupení. Zazněly důležité milníky jako výroba přes 7 milionů vozidel či rostoucí kapacity továren v Berlíně, Šanghaji a Texasu.
Hlavní těžiště prezentace se týkalo pokroku v autonomním řízení, umělé inteligenci a robotice. Tesla předvedla pokrok ve vývoji superpočítačového centra „Cortex One“, které trénuje autonomní systémy na miliardách reálných videí z vozového parku. Cílem je během pěti let dosáhnout plně autonomní flotily, přičemž většina současných vozů je již technicky připravena na aktivaci této funkcionality přes aktualizace.
Jedním z nejočekávanějších momentů byla část věnovaná humanoidnímu robotu Optimus. Musk potvrdil plán na výrobu 5 000 kusů v roce 2025 s cílem dosáhnout 50 000 o rok později. Ambice však sahají až ke 100 milionům robotů ročně. Optimus má potenciál změnit podobu výroby i domácností, přičemž první kusy budou testovat zaměstnanci Tesly.
Další novinkou byla i továrna na Megapacky v Číně, která vznikla v rekordním čase, a nové technologie pro stabilizaci sítě a ukládání energie. Tesla tím demonstruje schopnost rychlého škálování a technologického náskoku v oblasti energetiky.
Přes pozitivní tón prezentace bylo zřejmé, že Musk vnímá zvyšující se kritiku. Zdůrazňoval, že negativní názory na Teslu by neměly vést k útokům na její produkty či zaměstnance. Přesto je patrné, že nechápe hlavní důvody odporu, které pramení spíše z jeho osobních výroků a politických postojů než z kvality samotných produktů.
Zmiňovaná stagnace prodejů a snižující se zájem o elektromobily naznačuje, že trh se mění. Přestože Model Y zůstává nejprodávanějším autem světa, Tesla zřejmě cítí tlak na čísla. To dokládá i silný důraz na propagaci Modelu 3 a očekávání u Cybertrucku, kde se teprve ukáže, zda půjde o hit, nebo propadák.
Musk také otevřeně hovořil o problémech se servisem mimo USA – zejména v Evropě, kde jsou dlouhé čekací lhůty a nedostatečná servisní síť. Tento problém kontrastuje s pozitivní prezentací vnitřního chodu firmy a ukazuje, že ne všechno funguje tak hladce, jak by si vedení přálo.
Veřejné vystoupení Elona Muska v rámci interního setkání All Hands odhalilo silné stránky Tesly – technologické inovace, odhodlání směřovat k autonomii i vizi energetické soběstačnosti. Zároveň ale odkrylo nejistotu a nedostatek sebereflexe vůči rostoucí kritice a náročné situaci na trhu. Tesla má před sebou klíčové období, ve kterém se ukáže, zda její odvážné plány obstojí i v tvrdé realitě. Více informací a detailní komentář k prezentaci najdete ve videu, které rozhodně doporučujeme zhlédnout.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek