Dušanova cesta s fotovoltaikou začala jako projekt v době, kdy o sluneční energii uvažovala jen hrstka nadšenců. Dnes je jeho domácnost komplexním systémem řízeným pomocí chytrých technologií.
Dušanova fotovoltaická cesta začala v roce 2020, kdy si na střechu svého domu nechal instalovat první solární panely. V té době šlo o běžnou 5kWp sestavu, jakou pořizovala řada domácností, a jejím hlavním cílem byla soběstačnost a nezávislost v případě výpadku elektřiny. Díky dobře promyšlené přípravě kabeláže a plánování však bylo už tehdy jasné, že se nejedná o konečný stav, ale o první krok v delší evoluci.
V průběhu dalších let prošla jeho fotovoltaická elektrárna několika významnými upgrady. První velký krok přišel na jaře 2022, kdy Dušan navýšil výkon systému na 10 kWp a zároveň začal uvažovat o efektivnějším využití přebytků. Důležitým milníkem bylo získání druhého EANu, což umožnilo oficiálně prodávat elektřinu do sítě. S tím přišel i posun ve vnímání celého systému – nešlo už jen o výrobu elektřiny, ale o její optimalizaci, obchodování a chytré řízení spotřeby.
Rozšíření fotovoltaické elektrárny o druhou řadu panelů bylo jen začátkem. Dušan brzy zjistil, že s výkonem 10 kWp už nestačí původní baterie o kapacitě 10 kWh. Po důkladné analýze spotřeby a přetoků došel k závěru, že optimální poměr mezi výkonem elektrárny a kapacitou baterií je zhruba 1:2 až 1:2,5. Tedy pro 10 kWp výkonu alespoň 20–25 kWh úložné kapacity. Baterie byly doplněny o tři nové moduly Pylontech H2, které se díky stejné technologii snadno integrovaly s původním systémem.
S rostoucím výkonem a úložnou kapacitou začala dávat větší smysl i účast na spotovém trhu. Dušan zvolil obchodníka NRSpot, který mu umožnil prodávat přebytky elektřiny za reálné ceny. Klíčovou roli ale sehrála malá krabička s názvem Qube, která celý systém převedla do nové dimenze – automatizace.
Qube komunikuje přímo se střídačem a každých 10 sekund aktualizuje data o výrobě, spotřebě a predikci cen na trhu. Umí rozhodovat, kdy nabíjet baterie, kdy posílat přebytky do sítě a kdy raději omezit výkon, například v případě záporných cen na trhu. Výsledkem je maximální výtěžnost systému bez nutnosti každodenního zásahu uživatele.
Nákupní i prodejní část byla převedena kompletně na spotový režim – systém automaticky nabíjí baterie v době, kdy je elektřina nejlevnější, a prodává ji zpět v době nejvyšších cen. Díky tomu dokáže reagovat i na náhlé výkyvy – například prodávat v odpolední špičce, kdy cena za kWh dosahuje i 20 korun. To vše bez nutnosti ručního zásahu.
Jedním z dalších benefitů je schopnost systému pracovat i s akumulační nádrží o objemu 500 litrů. V době přebytků – jak v zimě, tak mimo topnou sezónu – se energie využívá na ohřev vody. Fotovoltaika tak kryje nejen spotřebu elektřiny, ale i část potřeby tepla, čímž se snižuje závislost na biomase a snižují se náklady na topení.
Zatímco současné řízení fotovoltaiky a spotřeby už dosahuje velmi vysoké efektivity, Dušan plánuje jít ještě dál – směrem k agregaci flexibility a využití elektromobilu jako dalšího článku energetického řetězce. Agregace flexibility je koncept, který umožňuje domácnostem stát se aktivními hráči na energetickém trhu – nejen pasivními odběrateli, ale i poskytovateli regulační energie. Jinými slovy, domácnosti jako Dušanova mohou v budoucnu pomáhat stabilizovat elektrickou síť a být za to finančně odměňovány.
Tento krok bude možný díky novým technologiím, které umožní obousměrnou komunikaci mezi elektroinstalací domu a distributorem. Při dostatečně velké kapacitě úložiště – například právě s využitím elektromobilu – může systém odebírat energii v době přebytků na trhu a naopak ji vracet do sítě, když je po ní největší poptávka. Elektromobil, který Dušan plánuje pořídit, tak nebude sloužit jen k dopravě, ale také jako výkonné mobilní úložiště, které posílí soběstačnost celé domácnosti.
Systém řízení, který Dušan vybudoval, je na tento scénář již nyní připraven. Krabička Qube umožňuje nastavit algoritmy pro správu spotřeby, akumulace a výkupu elektřiny nejen pro statické baterie, ale i pro elektromobily a další flexibilní prvky. Budoucí napojení wallboxu s podporou obousměrného nabíjení (V2H – vehicle-to-home) tak otevře další možnosti, jak energii doma efektivně využívat nebo ji obchodovat s maximálním ziskem.
Zatímco legislativa a technologie v této oblasti ještě dozrávají, Dušan už nyní připravuje svůj systém na to, co bude zcela jistě běžnou součástí energetiky příští dekády. Chystané rozšíření služeb NRSpot o podporu agregace flexibility je dalším krokem, který tuto vizi přiblíží realitě. Uživatelé budou moci nabídnout svou kapacitu k řízenému nabíjení nebo vybíjení v souladu s potřebami sítě – a výměnou za to získat další úspory.
Propojení všech těchto prvků – fotovoltaiky, baterií, tepelné akumulace, chytrého řízení a elektromobility – vytváří skutečně komplexní a soběstačný energetický ekosystém. A i když na začátku vše vypadalo jako běžná instalace několika panelů na střeše, dnes je z Dušanovy domácnosti plně automatizovaná a efektivní elektrárna, která je připravena na budoucnost.
Dušanova cesta ukazuje, jak se může i relativně malá domácí fotovoltaická elektrárna stát důmyslným systémem pro optimalizaci energetické spotřeby. Díky postupnému rozšiřování, přechodu na spotový trh a nasazení chytré řídicí jednotky Qube se jeho domácnost přiblížila maximální soběstačnosti. Úspory rostou nejen na elektřině, ale i na vytápění, a systém je připraven na další krok – integraci elektromobilu a zapojení do agregace flexibility. Pro více detailů a praktických ukázek doporučujeme zhlédnout celé video, kde Dušan sdílí své zkušenosti a konkrétní data z provozu své chytré fotovoltaiky.
Jsem šéfredaktor serveru zaměřeného na elektromobilitu, oblast, která představuje budoucnost dopravy. Moje vášeň pro technologii a udržitelný rozvoj mě přivedla k tomuto zaměření, kde mohu spojit svůj zájem o inovace s odpovědností vůči životnímu prostředí.
Autor
Jan Piechaczek